Idag kom det första svaret. Ett förlag tackar nej till min roman. Det var ju ganska väntat så jag kan inte påstå att jag blev jätteledsen. Nästan så att jag blev lite taggad att andra svar ska vara mer positiva. Tänker att det kanske inte gör så mycket om förlagen läser, låter det ta lite tid. Det är ju förstås svårt att veta.
Nu ser jag fram emot fler svar. Det är ju väldigt spännande, oavsett hur det går.
Skönt att svaren börjar komma ändå. De flesta får nog skicka in flera gånger innan det blir ett Ja.
Det ska bli jättespännande och följa processen, få veta hur det går till.
Skönt att svaren börjar trilla in även om det blev ett nej. Det är väl inte helt ovanligt att bli refuserad mer än en gång.
Själv är jag lite nyfiken på hur förlagen gör. Blir det bara ett nej eller anger de kvaliteter som saknas eller om manuset inte passar i deras utgivning?
Visst är det spännande.
Det vanligaste är nog ett standardsvar där det tacka nej med lite olika formuleringar. I dessa står att de inte har möjlighet att ge återkoppling. Är de mer intresserade kan man nog får mer av återkoppling, jag har hört om den del som får tips om hur de ska skriva om. Jag väntar med spänning på vilka svar jag får.