Terapeuten

Terapeuten av Helene Flood är en spänningsroman som är ruggigt spännande. En av de bättre jag läst. Det handlar om en psykolog, ganska ung som driver en egen praktik strax utanför Oslo. Hon har den i hemmet, en ärvd villa där hon bor med sin mamma. Det har det bra, men lite knapert och den pågående renoveringen går mycket långsamt. Så händer något, mannen tycks vara försvunnen och oroliga dagar tar vid.

Det är mycket välskrivet och jag tycker att det är väldigt spännande en spänning som lyfter till nya nivåer. Det är en oro i luften mest hela tiden och det är mycket svårt att lägga ifrån sig boken. Karaktärerna är tydliga och inte fler än att man har koll och det gillar jag.

Som jag förstår det är detta en debutroman som blev väldigt uppskattad när den kom ut i Norge och jag är glad att det nått oss. Och som jag förstår det har författaren hunnit skriva mer så det ska jag kolla upp.

Annons

1 tanke på “Terapeuten

  1. Pingback: Betraktaren | På Gång

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.