Traskar vidare i mitt utforskade av Norrorts naturmiljöer. Idag ville jag utforska om man kan gå mellan Sollentuna och Upplands Väsby längs grusvägar. I Sollentuna kan man med lätthet gå längs Edsviken och Norrviken och jag har sett trevliga stråk längs en å i Upplands Väsby. Jag vill gärna kunna gå längre turer, dvs gå i flera timmar, utan att vara beroende av bil och detta tillsammans driver min upptäckarlust.
Jodå, det gick ganska bra. Det finns många fina stråk men sedan måste man gå en bit på asfalt innan man kommer över till nästa stråk. Å andra sidan upptäckte jag trevliga villaområden på det korta asfaltsturerna så det var helt okej.
Blev glad då jag kom fram till Paradiset, det hade jag förstås inte väntat mig. Men en stund därefter gick jag fel. Jag hittade inte en stig, gick, letade, vände om, insåg att jag var i ett skyddsområde där jag inte skulle vara, försökte hitta ut, träffade några amerikaner, kom helt fel och när jag äntligen kom ur en skog var jag på en plats långt bort ifrån där jag borde vara. Jag vill inte kalla det vilse, men helt rätt blev det inte heller.
När jag kom fram till slutdestinationen blev det mat. Jag hade ett akut behov av både toalett och värme. Hade egentligen tänkt gå tillbaka för att hitta rätt väg men snön virvlade i vinden och jag valde att ta mig hem istället.
Största utmaningen var blåsten, som var iskall. Burr så kallt det var, trots att jag hade mössa och vantar. Efter hemkomst är jag fortfarande frusen, och har mest legat på soffan invirad i filtar.
Trots felsteg och kyla kommer jag absolut att fortsätta utforska nya vägar. Det var kul, jag lärde mig något och jag fick se något nytt. Och det är betydligt mindre folk än på uppmarkerade vandringsstigar. Här fick jag vara för mig själv.

Inte illa att hamna i Paradiset! Låter som en bra vandring trots att du kom lite fel. Vindarna är inte nådiga, de går genom märg och ben!
Det var verkligen otippat att hitta Paradiset just där. Det var en jättefin promenad men det har tagit hela kvällen att bli varm igen. Känns ju konstigt om man ska behöva långkalsonger när det snart är maj.
Ja, det måste bli varmare snart! Glöm inte fötterna i varmt vatten och filt över axlarna. Då blir man varm fort!
Tack för bra tips. Filt är jag bra på, och ullsockor men fotbad kan jag absolut utveckla.
Upptäckte det av en slump en gång! Otroligt effektiv kombo!
Ska testa någon gång. Det låter mysigt.
Att hamna i paradiset så där lite oväntat är inte det sämsta.
Vindarna har verkligen varit vassa de senaste dagarna. Här har det varit sol och sett skönt ut men där blev man lurad.
Det var iskallt men ändå skönt att vara ute. Jag behövde den vandringen.
Nya vägar kan vara överraskningar, på gott och ont
Mest gott, tycker jag!