Helgen försvann i ett alldeles för stort skolarbete. Eller är det jag som är för noggrann? Oavsett så har jag nu lämnat in min rapport. Jag är klar!
Imorgon ska jag även lämna in min förstudierapport inför examensarbetet. Jag klar! Jo, jag är faktiskt klar med kurser (förutsatt jag blir godkänd på den sista) och nu återstår ”bara” examensarbetet. Inga fler tentor, inga fler inlämningsuppgifter och inga fler grupparbete. Jag skulle vilja beskriva hur det känns på något klokt sätt. Men jag är alldeels för trött för att känna efter. Men imorgon… då ska jag ge mig själv någon present. Det är jag värd.
Åh så jag ser fram emot lediga kvällar och helger. Jag minns knappt hur det är. Vad gör man? Nåväl, det ska jag nog lära mig. Men just nu ska jag bara vila i känslan: Jag är klar!